PAPIER FOTOGRAFICZNY SREBROWY 4MD ORAZ 4MD – Dmax

PAPIER FOTOGRAFICZNY SREBROWY 4MD ORAZ 4MD – Dmax

Papier fotograficzny 4MD posiada wielowarstwową wysokoczułą halogenosrebrową emulsję fotograficzną nałożoną na podłoże papierowe produkcji niemieckiej firmy Felix Schoeller. Podłoże pokryte jest warstwą chemoodpornej żywicy, co gwarantuje wieloletnią trwałość otrzymywanych zdjęć.

Tradycyjny srebrowy papier fotograficzny 4MD przeznaczony jest do wykonywania kolorowych oraz czarnobiałych zdjęć z plików pochodzących z aparatów cyfrowych, zeskanowanych negatywów oraz rozmaitych pamiątkowych zdjęć fotograficznych. Klienci przynoszą do laboratoriów odbitki wykonane na innych papierach fotograficznych oraz także przeźrocza barwne i czarnobiałe. Reprodukcje z takich zeskanowanych zdjęć wykonane na tradycyjnym papierze srebrowym 4MD gwarantują bardzo dobrą jakość.

Rys.1. Budowa papieru fotograficznego 4MD

 Objaśnienia:

 1. Warstwa ochronna
 2. Warstwa absorbująca nadmiar światła ultrafioletowego
 3. Warstwa czuła na światło czerwone zawierająca składową barwnika cyjanowego
 4. Warstwa absorbująca światło ultrafioletowe
 5. Warstwa czuła na światło zielone zawierająca składową barwnika purpurowego
 6. Warstwa pośrednia zapobiegająca migracji barwników
 7. Warstwa czuła na światło niebieskie zawierająca składową barwnika żółtego
 8. Podłoże papierowe pokryte  obustronnie warstwą żywicy ochronnej

Papier fotograficzny 4MD posiada dużą skalę odwzorowania barw , bardzo dobrze oddaje odcienie twarzy i skóry , ma obniżoną wartość D – minimum , posiada dużą ostrość konturową oraz odporność na zarysowania i zgniecenia. Ta zaleta  w zauważalny sposób poprawia sprawność produkcyjną w laboratoriach fotograficznych. W porównaniu do innych producentów papierów fotograficznych papier 4MD posiada większą czystość jasnych barw: żółtych oraz czerwonych.

Papier fotograficzny  4MD posiada także wyraziste i bogate czernie co ułatwia jego zastosowanie w fotografii profesjonalnej a szczególnie w fotografii szkolnej.Papier fotograficzny  4MD produkowany i dostępny jest także w wersji  o nazwie 4MD – Dmax . Jest to produkt , który ma grubszą warstwę emulsji srebrowej co umożliwia uzyskanie dużo większej czerni , zbliżonej do tej, jakie mają papiery Endura Premier  czy też Fuji DP2. Kolorystyka tej wersji papieru 4MD –Dmax charakteryzuje się jeszcze bardziej czystymi barwami dając zdjęcia bardziej wyraziste: z jaskrawymi barwami żółtymi, czystymi błękitami i zieleniami.

DANE TECHNICZNE PAPIERÓW 4MD

Objaśnienia wykresu:

D – gęstość poszczególnych warstw barwników papieru fotograficznego C,M,Y
Log H – wielkość naświetlenia papieru fotograficznego.

Rys.3. Czułość spektralna barwników papieru fotograficznego: Cyjanowego(C), Purpurowego(M), Żółtego(Y).

Objaśnienia wykresu nr.3:
D – gęstość optyczna; [nm] – długość fali w nanometrach
Papier fotograficzny 4MD oraz 4 MD –Dmax dostępny jest  w typowych rodzajach powierzchni oraz w różnych dogodnych formatach w rolkach o standardowych szerokościach i długościach:
F – GLOSSY – błyszczący,
L – LUSTER – półmatowy,Y – SILK – jedwabisty (tylko 4MD).

Papiery fotograficzne 4MD można obrabiać w typowych chemikaliach powszechnie dostępnych na rynku fotograficznym. Zatem – w minilabach pracujących  w standardowym systemie RA-4 Lorr z typowym systemem regeneracyjnym i wszelkie chemikalia typu RT (czas wywoływania i wybielania – utrwalającego po 45 sekund) – stosować można chemikalia konfekcjonowane w opakowaniach kartonowych — osobno: Wywoływacz CD, Wybielacz Utrwalający BLFx i Stabilizator .

Papiery 4MD także wygodnie się obrabia w minilabach prowadzących automatyczną obróbkę przyśpieszoną – w procesorach stosujących zespolone zestawy chemikaliów tzw. Kartridże, do procesorów Fuji CP48 oraz Fuji CP49 ,Kodak Ektacolor Cartridge 111,. Agfa D.lab (Easy Paper Box 110), Kodak RA2-SM, Gretag SM.

Przejście na papier fotograficzny 4MD oraz 4MD – Dmax jest łatwe i może być realizowane w każdym typie minilabów, w którym stosuje się papiery innych  znanych producentów. W procesorach Noritsu, Gretag, Konica, Agfa, KIS, można wykorzystywać standardowe profile dla papierów Kodaka, ponieważ papier 4MD oraz 4MD-Dmax produkowany jest w systemie technologicznym stosowanym przez tą znaną firmę.
W procesorach Fuji Frontier można kopiować papier 4MD na profilu F.

Podajemy wartości D-max dla papierów fotograficznych 4 MD:

 • Papier 4MD Glossy (Błyszczący): 2,10(R); 2,25(G); 2,04(B)
 • Papier 4MD Luster (Półmatowy): 2,05(R); 2,18(G); 2,02(B)
 • Papier 4MD – Dmax  Glossy (Błyszczący): 2,48(R); 2,47(G); 2,35(B)
 • Papier 4MD – Dmax Luster (Półmatowy): 2,45(R); 2,44(G); 2,34(B)
 • Papier 4MD Silk (Jedwabisty): 1,95(R); 1,89(G): 1,93(B)

Grubość papieru 4MD oraz 4MD – Dmax wynosi 229 mikronów.

Parametry fizyczne porównywalnych papierów innych producentów:

Rodzaj papieru fotograficznegoGrubość papieru w mikronachD max papieru
Papier F CA2031,96(R); 2,09(G); 2,01(B)
Papier F CA Sup2252,05(R); 2,15(G); 2,04(B)
Papier K Edge1982,11(R); 2,20(G); 2,00(B)
Papier K Royal2271,90(R); 1,89(G); 1,85(B)

Back to Top